Berlin: 11 Najzaujímavejších Historických Pamiatok

Vďaka medzinárodnému životnému štýlu a ideálnej vzdialenosti od Slovenska, Berlín je ako stvorený na výlet počas jedného z nasledujúcich predĺžených víkendov. Toto mesto prekypuje históriou a kultúrnych podujatí je tu denne habadej. I preto je obľúbenou destináciou pre mladých i starších. Rozlohou je značne veľký preto si víkend v Berlíne treba dobre naplánovať aby ste ho nestrávili v doprave. Berlín je taktiež známi svojou rôznorodosťou, každá mestská obec je niečim nezvyčajná a ukrýva nespočetné množstvo zaujímávích historických pamiatok. Aj preto si treba dobre premylieť kde ležia vaše preferencie, ktoré mestké štvrte si pozrieť a ktoré naopak vynechať. Dnešný turisti prichádzajú do Berlína s hlavným úmyslom sa zabaviť. Nízke ceny a bohatý nočný program je velkým lákadlom pre mladšiu generáciu. Tí často zabudnú na to, že Berlín je sídlom histórie, kultúri a predovšetkým umenia. Tento článok Vám preto predstaví tie najzaujímavejšie historické pamiatky v Berlíne ktoré stojí za to navštíviť.

Moj vyber Berlínskych Pamiatok:

1. Berlínsky Múr

Po kapitulácií Nemeckých vojsk, na konci 2. Svetovej vojny, sa Berlín, na znak víťazstva a spojenectva, “spravodlivo” rozdelil medzi štyri víťazné štáty: Britániou, Francúzskom, Amerikou a Sovietským zväzom. Ich priaznivé susedské nažívanie však rýchlo ztroskotalo. Socilistické Rusko nedobre znášalo kapytalistický systém pokročilého západu. Po niekolkych neúspešných ekonomyckých reformách, Sovietský zväz odpovedal izoláciou. Berlínsky múr bol na svete a do dnešnej doby nám pripomína pochmúrnu históriu Berlínskeho ľudu. Avšak, dnes reprezentuje znovunájdenú voľnosť pre pôvodných obyvateľov Berlína. Jeho pozostatky sa stale nachádzajú na niekoľkých miestach východného Berlína a predstavujú jednu z najzaujímavejších pamiatok ktoré by mali byť na Vašom víkendovom liste:

East Side Galery

Časť Berlínskeho múru bola premenená na Galériu umeleckých diel v podobe grafitov. Túto galériu nájdete na južnej časťi obce Friedrishein, obopínajúcu rieku Spree. Táto časť pozostatkov Berlínskeho múru je známa i zaujímavá práve pre jej nádherne grafitti reprezentujúce trpkú minulosť i priaznivejšiu budúcnosť Berlínskeho ľudu.

CheckPoint Charlie

Po dôkladnom vystavaní Berlínskeho múru v roku 1961 sa Checkpoint Charlie stal symbolom studenej vojny a dodnes je toto miesto obľúbenou atrakcious pre turistov. Pôvodne tento bod služil ako hlavná brána medzi Východným a Západným Berlínom medzi rokmi 1961 a 1989. Avšak tento priechod medzi dvoma náramne rozličnými svetmi bol zprístupnený len cudzincom alebo členom spojených síl. Checkpoint bol otvorený pre verejnosť v Novembri 1989 a dodnes na tomto mieste stojí napodobenina Americkej strážnice ktorá je oblúbenym bodom turistov a selfie fotografiám. Okolo tejto križovatky nájdete niekoľko múzeii venované histórii tochto miesta a jeho dôležitosti v histórii Berlína.

Bernauer Strasse = Pamätník Berlínskeho Múru

Bernauer ulica bola veľkým dejiskom počas rozdelného Berlína. Táto ulica bola časťou Francúzskeho územia no samotná tvorila hranicu so Sovietskymi susedmi. Počas stavby Berlínskeho múru prešla Bernauer strasse značnou rekonštrukciou. Okná i vstupy z južnej strany budovy boli kompletne zabarykádované tehlami a vstup na strechu bol zablokovaný aby zabránili Berlínčanom žijúcim vo východnej časti v úteku na západ. Aj stanica metra, ktorá sa nachádza na tejto ulici prešla prerábkou. Jej oba vchody boli zasypané a stanicu až do momentu pádu múra nazývali stanicou duchov. Tato časť severo-východného Berlína je veľmi zaujímava množstvom príbehov ľudí ktorí sa pokúšali o útek zo Socialistického východného Berlína. Práve vďaka týmto napínavými príbehmi patrí tento úsek Berlínskeho múru k mojim najoblúbenejším historickým pamiatkám.

TIP: Pokiaľ Vás táto história zaujíma, určite si nenechajte újsť pešie túrky po útrobách staníc metra a tunelov vedené spoločnosťou Berliner Unterwelt. Sama som sa ich zúčastnila niekoľkokrát a vždy som sa naučila niečo nové a zaujímavé. Kúpa lístkov je možná len na mieste a túrky sú dostupné v 7 jazykoch.

2. Brandenburská Brána

Ďalšia z historických pamiatok často spomínaná v cestopisoch či sprievodcoch. Brandenburská brána je jedna z najstarších a najznámejších pamiatok v Nemecku. Pochádza z 18ho storočia a bola vzbudovaná ako znak mieru. Po kapitulácii Nemecka, Brandenburska brána bola jedna z mála budov ktoré boli zrekonštruované spoločnými silami západnej i východnej moci. Jej rekonštrukcia bola neskôr využitá pri stavbe Berlínskeho múru, ktorého bola Brandenburska brána súčasťou. Dnes je Brandenburská brána dejiskom rôznorodých podujatí a osláv. Jednou z najvýznamnejších je práve pád Berlínskeho múru. Veľmi blízko Brandenburskej brány sa naćhadza Reichstag – sídlo Nemeckého parlamentu s nádhernou priezračnou kopulou ktorá je sprístupnená verejnosti.

TIP: Vyhnite sa hodinovému čakaniu pri vchode do presklennej kupoly Berlínskeho parlamentu. Kúpte si lístok pár dni vopred a zaručte si nádherný výhlad na Berlín bez rady! rel=”nofollow”

3. Záhrada Tiergarten

Na západ od Brandenburskej brány sa nachádza rozľahlý park nazývaný Tiergarten. Je to najvačší park v Berlíne a jeden z najrozľahlejších v celom Nemeckou, s rozlohou 520 hektárov. Počas teplých letných dní je tento park útočiskom nie len pre turistov ale i domácich. Dávajte si však pozor na nudistov, ktorý sa tiež občas pritrafia 🙂

Ak uprednostňujete dopravný prostriedok pred príjemnou prechádzkou, odporúčam riečne plavby, ktoré vás zavedú od televíznej veže až po nádherný kaštieľ v Charlotenburg. Lístky, jedno alebo obojsmerné, sú dostupné na internete.

Schované v útrobách Tiergarten sú, okrem jazierok a sôch, i ambasády rôznych krajín a hlavne všakovakých tvarov. Architektúra tu jednoznačne nepozná hraníc. V strede parku sa týči víťazný stĺp, postavený na pamiatku početných víťazstiev Pruska v 19. storočí. Poksytuje nádherný výhľad na Berlín a vrcholky stromov. O to pestrejší počas farebných dní jesene!

4. Múzejný Ostrov

Jedno z najkrajšćh miest mestskej časti Mitte. Muzejný ostrov, ako jeho názov naznačuje, sa skladá z piatich muzeí venovaných Egyptskej mytológii (nachádza sa tu busta Nefertiti), Islamskému a Byzantskému umeniu, či výjavom z čias Rímskej ríše. Jednoznačne najočarujúcejšou budovou na múzejnom ostrove je tá patriaca Berlínskemu dómu. Hneď po Bradenburgskej bráne je asi toj najpoužívanejším symbolom Berlína. Berlínsky dóm ma zaújimavú históriu. Bol postavený v polke 18. storočia avšak jeho pôvodnu verziu uvidíte už len na pohladniciach z pred druhej svetovej vojny. Bol totižto značne poškodený a jeho rekonštrukcia trvala neuveritelných 57 rokov. V roku 2002 bol Berlínsky dóm znovuotvorený pre verejnosť.

TIP: Nečakajte v rade na lístky do múzeí! Naplánujte si návštevu vopred a vkročte dovnútra s mobilným lístkom v ruke! rel=”nofollow”

Berliner Dome View

5. Letisko Tempelhof

Letisko Templehof dnes slúži úplne inému účelu v porovnaní z minulosťou. V rokoch tridsiatych bol Templehof jedno z najfrekventovanejších letisiek na svete. Tvorili sa tu letecké rekordy, pristávali tu vzducholode a jeden anglický architekt ho dokonca pomenoval “Matkou všetkých letisiek”. Svoju úlohu a slávu ako letisko si avšak neužilo pridlho.

V štyridsiatych rokoch bol Tempelhof pod vládou nacistov ktorí letisko prerobili na “Gestapo” väznicu. Neskôr sa z väzenia stal koncentračný tábor kde zamikali politikov, žurnalistov, majetních židov, a iných nepriaznivcov SS-ákov. Počas druhej svetovej vojny bol Tempelhof okupovaný Hitleroým vojskom. V tom momente sa využitie letiska opäť zmenilo. Namiesto pasažierov sa po letisku prechádzali inžinieri a pracovníci ktorí mali na starosti výrobnu bojových lietadiel a zbraní.

Dnes je Tempelhof, svojo rozlohou 2.5 hektára, najväčším parkom Berlína. Slúži rodinám, turistom a športovcom na rekreáciu alebo pikniky. Budova letiska je momentálne využívaná ako prístrešie pre utečencov avšak značná časť je stále sprístupnená verejnosti. Dovnútra sa dostanete len so sprievodcom, ktorého si možete rezervovať tu:[/vc_column_text][vc_cta h2=”” txt_align=”center” color=”black” use_custom_fonts_h2=”true” css=”.vc_custom_1543844210604{background-color: #f7f3a8 !important;}”]

TIP: Prehliadka letiska Tempelhof so sprievodcom a historickým výkladom rel=”nofollow”

6. “Flaktürme” Humboldthain – zrúcanina Bunkeru

V roku 1940 Hitler nariadil konštrukciu 6 obrovských stavieb ktoré mali slúžiť ako kryty pred náletmi Britkých vojsk na Berlín. Podarilo sa postaviť len 3, zato priadne. Tieto “Flak Towers” alebo tzv. vlnové veže mali neuveriteľnú kapacitu 20,000 ľudí.

Flakturme Humboldt Park

Práve tento kryt, ktorý sa nachádza v severjnej časti Berlína v parku Humboldt, bol tým najväčším a najbezpečnejším krytom v Berlíne. Na jeho streche bol postavený obrovský arzenál munície ktorú Nemci využívali na zostrelovanie nepriateľských lietadiel. Mal taktiež priestor pre zásobovanie a zdravotné potreby. Ani vojská ani vzdušné útoky avšak nezanechali na tomto kryte značné známky boja. Práve naopak. Po ukončení vojny ich bolo takmer nemožné zničiť.

Každý jeden z troch vystavaných bunkerov ma zaujímavú históriu čo sa týka pokusov o ich demoláciu. V roku 1947 sa ako prvý pokusili bunker zničiť Angličania. V deň demolácie sa v Tiergarden zhromaždilo náramné obecenstvo, netrpezlivo očakávajúce pád tohto symbolu vojny. Namiesto toho však boli svedkom veľmi neúspešného pokusu o zničenie trvácneho Nemeckej architektonického skvostu. Ani 22.5 tón TNT výbušnín nezdolalo povestný nemecký bunker, ktorý po neuveriteľnom tresku a kúdolu prachu zostal nehybne stáť.

Podobne na tom boli Francúzi, ktorý mali na starosti zbúranie bunkru v Humboldt parku. Kedže sa nachádza popri železnici, cieľom ich misie bolo umiestniť výbušnini tak aby bunker nepadol na železničnú trať. Boli čiastočne úspešný, kedže polovica Humboldtovhu bunkru sa dodnes týči nad železnicou vedúcou na stanicu Gesundbrunnen. Z časti tohto bunkra ktorá bolo úspešne zdemolovaná sa stal zelený kopec týčiaci sa v severnej časti parku. Bežný navštevník by si ani nepomyslel že sa prechádza po zrúcanine vlnovej veže.

Berlín má neuveritelné množstvo historiek, či už je to o bunkroch, pokusoch o útek z východu na zádap alebo podzemných krytov či propagande. Každému kto sa zaujíma o vojenskú históriu Berlína doporučujem navštevu prehliadky organizácie Berlin Unterwelten. Prehliadky sú dostupné len v cudzích jazykov avšak ak Vám Angličtina, Nemčina, Francúština alebo Španielčina nerobí problém, jedoznačne si to do svojho programu zaraďte!

TIP: Zaujímate sa o históriu bunkrov? Ak áno, určite si naplánujte návštevu tíchto úžastných stavieb so sprievodcom a nezabudnitelným výkladom.

7. Vrch Teufelsberg

Ďalšia z neuveriteľných relikvií Nemecka je vrch Teufelsberg, v preklade Ďiablova hora. Medzi rokmi 1961 a 1989 (pád Berlínskeho múru), bola na Teufelsberg jedna z najväčších odpočúvacích staníc ktorej pozostatky je stále možné navštíviť. 1500 špiónov z Ameriky a Veľkej Británie tu zhromažďovali informácie o plánoch Sovietkých vojsk 24 hodín denne počas troch 8-hodinovích šícht. Momentálne je však táto pamiatka známa ako jedna z najväčších galérií pouličného umenia v Európe pokrytá majstrovskými dielami umelcov z celého sveta.

Meno Teufelsberg, hoci vhodné vzhľadom na vojenskú minulosť, táto hora dostala po susediacom jazere Teufelssee, obľúbené pre lokálnych nudistov.

Teufelsberg mal avšak omnoho pestrejšiu minulosť. Ak si chcete o minulosti tejto záhadnej konštrukcie prečítať viac, nenechajte si ujsť článok o jeho histórií TU.

TIP: Využite príležitosť návstevy Ďialblovej Hory so sprievodcom, bývalým britským špińom. Prehladka v Angličtine je prevádzkovaná každú Sobotu a Nedelu o 15:00 a víde Vás okolo €15. Pokiaľ ste zdatným užívateľom Nemčiny, naplánujte si výlet na Ďiablovu horu o 13:00. Lístky na prehliadku s výkladom si môžete zakúpiť na oficiálnej stránke.

8. Židovské Múzeum

Jednou z najzaujímavejších pamiatok, ktorú by ste si nemali nechať ujsť počas výletu do Berína, je Židovksé múzeum. Zaujme nie len permanentnou kolekciou židovských artefaktov, exhibíciami, zaujímavými inštaláciami a kultúrnými udalosťami ale i nadštandardnou architektúrou.

Povodné múzeum židovskej kultúry a histórie bolo založené v roku 1933. Počas druhej svetovej vojny bolo zatvorené nemeckým gestapom a až v roku 1988 sa začali diskusie o jeho znovuotvorení. Jeho dnešnú podobu dostalo až v roku 2001 dokončením modernej prístavby, považovaný za architektonický skvost narvhnutý Poľsko-americkým architektom Danielom Libeskind-om.

Nový dizajn budovy Židovského múzea (zrealizovaný v roku 1988) je založený na troch predstavách rel=”nofollow”:

  1. Možnosť porozumenia Berlínskej histórie z pohladu kontribucií Židovských občanov Berlína v ekonomickej, intelektuálnej a kultúrnej sfére
  2. Nevihnutnosť integrácie významu Holokaustu, z fyzického i duševného hladiska, do vedomia a pamäti mesta Berlín
  3. Len cez porozumenie a začlenenie nami odstránenej Židovskej kultúry v Berlíne má Berlín a Európa nádej na vytvorenie ľudskej budúcnosti.

TIP: Vstup do Židovského múzea stojí 8 EUR ak kúpite lístok pri vstupe. Doporučujem zakúpenie Berlínskej múzejskej permanentky (Berlin Museum Pass / €25) ktorá Vám umožní bezplatný vstup nielen do Židovského múzea ale i ďalšćh 29 zaujímavých múzeí počas 3 dní.

9. Sovietská (Stasi) Väznica

Ak Vás zaujíma obdobie rozdeléno Berlína a hladáte nezvyčajné dobrodružstvá, “Stasi” väznica patrí jednoznačne medzi jednu z najzaujímavejšćh pamiatok v časti Berlína ktorá sa často nenachádza na radare turistov.

Pôvodná väznica ministerstva štátnej bezpečnosti Východného Nemecka sa stala národnou pamiatkou v roku 1994. Niektorý z Vás si ju možno pamätáte z filmu “Život tech Druchých” aka “The Life of Others” ktorý detailne opisuje praktiky odpočúvania a monitorovania podozrilích Nemeckou socialistickou stranou.

Budovu pôvodnej väznice nie je jednoduché nájsť. Dokonca, počas rokov existencie Nemeckej Demokratickej Republiky ju ani neevidovali na žiadnej mape Berlína. Teraz je nám jej pozícia však už známa, nachádza sa v strede sídliska Berlínskeho Lichtenbergu (ako aj Stasi Múzeum, netreba si ich pomýlit!) Počas svojej inkognito existencie slúžila ako transit kemp do roku 1946 a od roku 1951 väznila tisíce nevinných politických väznov ktorý boli obvinený z úsilia o únik z Východného Berlína. Pre mnohých bola táto väznica ich poslednou spomienkou.

Dnes máte možnosť sa o tíchto priestoroch a ich bývalích obyvateloch dozvedieť viac. Momentálny zprávcovia tejto pamätihodnosti otvorili bývalú väznicu pre verejnosť a ponúkajú niekolko prehliadok so sprievodcom denne. Čo je na tíchto prehliadkách nadmieru zaujímavé sú práve zprievodcovia ktorí sa sami podielali na vzniku hrôzostrasnej histórie Stasi väznice.

Ako tam: Električka M5 z Alexander Platz smer východ (Mollstr., Landsberger Allee) – vystúpiť na Freienwalder Str. – 10 min chôdza na Freienwalder Str.

TIP: Lístky na prehliadku so sprievodcom si možte zakúpiť len priamo na mieste (€6/osoba). Otváracie hodiny sú denne od 9:00 do 18:00 a pokiaľ máte záujem o prehliadku v Anličtine, vyberte sa do Lichtenbergu buď v stredu, sobotu alebo nedeľu o 14:30.

10. Pamätný kostol Kaiser Wilhelm

Zrúcanina kostola cisára Wilhema II v časti Kurfürstendamm je jednou z najdominantenjších pripomienok Druhej Svetovej Vojny v Berlíne. Obkolesená modernými budovami, módnymi obchodmi a reťazovými fast food reštauráciami na Vás táto pamiatka može posobiť trosku bizardne. Pre Nemcov samotných je to však jedena z najvýznamnejších monumentov znázorňujúci mier. Taktiež slúži ako testament vôle Berlína a celého Nemecka vybudovať zdemolované hlavné mesto nezabúdajúc na násilnosti vojny a Holokaust.

Kostol bol postavený cisárom Williamom II medzi rokmi 1891 a 1895 ako symbol Pruskej jednoty. Svojím Neo-Románskym štýlom bola dlho najvyššou budovou Berlína, s vrcholom veže týčiacim sa do výšky 113 metrov. Svoju momentálnu podobu nadobudol 18-teho Novembra 1943 po tom ako ho trafila jedna z mnohých Anglických bombardérov. Po vojne dostal kostol prezývku “hohle Zahn”, v preklade dutý zub. Z nádhernej románskej budovy kostola zostala po vojne len zničená západná veža.

Po húževnatých diskusiách o budúcnosti zrúcaniny kostola cisára Wilhelma sa mesto rozhodlo túto vojnovú pamiatku mestu a ich obyvateľom ponechať. Namiesto jeho demolovania či rekonštrukcie sa pri nom v roku 1961 objavila novostavba moderného oktagonového kostola a zvonovej veže. Tieto, zvonku nie až tak vábne, betónové konštrukcie navrhol Egon Eiermann. Hoci je moderný kostol zvonku chladný a neprívetivý, zvnútra ovplýva modrým, až meditatívnym čarom.

Zrúcanina kostola i moderná novostavba je nádherná, zvonka i zvnútra. Toto miesto jednoznačne patrí medzi jedno z najzaújimavejšie pamiatky v Berlíne, i keď oblasť Kurfürstendamm v ktorej sa tento kostol nachádza, najviac ulahodí nákupným fanatikom. Najstaršie Európske nákupne centrum KaDeWe a mnoho luxusných butikov ako napríklad nájdete len pár metrov od kostola.

Ako tam: Kostol sa nachádza blízko Berlínskej Zoologickej záhrady kde priamo stoji hromadná doprava. Najjednoduchším spojom je metro U1 alebo U9 ktoré stojí priamo na zastávke s názvom “Kurfürstendamm” alebo U2 a U3 na zastávku “Berlin Zoologischer Garten” (U2 ide priamo z AlexanderPlatz).

TIP: Zrúcanina kostola i moderný hektagón je otvorený pre verejnosť denne od 9:00 do 19:00. Ak si chcete návštevu tejto krásnej zrúcaniny spríjemniť výkladom v Angličtine, porozmýšlajte nad kúpou turistickej prechádzky s názvom “Third Reich” aka Treta ríša (€10/osoba). S touto vychádzkou sa dostanete nielen ku kostolu cisára Wilhelma II ale dozviete sa i o histórii Nacistického Nemecka v Berlíne, jeho vzostupe i páde, Nemeckých Gestapo vojsk či najtemnejších detailov vojny.

11. Boros Umelecká Zbierka v Bunkeri

stain
stain
stain